У Миколи Петровича не стало коханої дружини. Ніна Павлівна пішла тихо й несподівано – уві сні… – Тату, ти хоч їв сьогодні? – запитала дочка Ліза. Вона була першою, кому зателефонував Микола Петрович. – Та не хочу, – тихо обізвався чоловік. Він сидів і дивився в одну точку… День поминок пройшов, як у тумані. Потім 9-й і 40-й день. Поминки пройшли в кафе. Все було так, як має бути. Микола Петрович тримався з останніх сил. Потяглися сірі дні. А одного разу Ліза, прийшла відвідати батька. Вона відкрила двері своїм ключем, і остовпіла від побаченого

Ніна Павлівна пішла тихо й несподівано – уві сні…

Хоча в цьому віці подібних несподіванок можна було очікувати щодня.

Дружину Микола Петрович любив, і з роками кохання не минуло, як можна було б очікувати, а стало ще міцнішим.

І, незважаючи на те, що його Ніночка з роками змінилася, постаріла, йому вона завжди бачилася колишньою – стрункою, швидкою, рвучкою і ніжною, з копицею каштанових кучерів і ясними очима.

Мужній чоловік одразу став згорбленим човгаючим дідусем з погаслими очима.

– Тату, ти хоч їв сьогодні? – дочка Ліза була першою, кому зателефонував батько після від’їзду швидкої.

– Та я не хочу, – тихо обізвався Микола Петрович, який дивився в одну точку.

– А в тебе взагалі є їжа?

– Звичайно, є. Ніночка вчора наготувала, – і при цих словах той несподівано схлипнув і винувато глянув на дочку.

Мовляв, не личить демонструвати свої слабкості. Вибач, доню.

– Господи, оце горе, – з тугою подумала Ліза. – Як би не подався за мамою слідом. Ось що тепер із ним робити?

А вголос сказала:

– Поїхали до нас, тату! Ну, що ти тут будеш один?!

Дочка, звісно ж, мала рацію: напевно, треба було виїхати з дому, де все нагадувало про кохану дружину. До того ж, там були онуки, які відвернуть від горя.

Дочка була пізньою дитиною і своїх дітей теж народила пізно, тому молодшому третьому синові було всього шість: найкращий час, щоб радувати діда з бабою.

При думці про дружину Ніну, на очі знову навернулися сльози. Як вона там? Дивиться, мабуть, на нього згори і думає:

– Пропаде він без мене…

І це було справедливо. Ніна Павлівна робила все, щоб її коханому Миколі було комфортно, хоча слова комфортно в її лексиконі не було.

Вони познайомилися на танцях, які тоді так і називалися – жодних дискотек на той час не було. Він прийшов туди з найкращим другом Мишком, а друг взяв свою дівчину Ніну.

Микола і Ніна подивилися один на одного, і цей день знайомства вони потім відзначали вже все життя.

Грала музика. Нещодавно пройшов дощ, і у травневому повітрі пахло озоном і ще чимось терпким і пряним. Мабуть, передчуттям щастя й очікуванням дива. У молодості можливо все.

Після цього вечора вони вже не розлучалися. Дружба з Мишком звісно ж вмить припинилася. Той розцінив те, що відбувається, як зрада – причому, з обох боків.

Спочатку Микола дуже переживав – вони дружили ще з дитинства. Але потім мудра Ніночка пояснила йому, що нічого особливого не сталося, бо ж нічию сім’ю вони не зруйнували. Та й з Мишком у неї нічого не було – вони навіть не цілувалися! Чесно!

А те, що кавалер придумав собі, що вони неодмінно одружаться, так це його проблеми – вона йому нічого не обіцяла!

Так, дружина – а вони на той час уже одружилися – вміла переконувати.

Миколі лестило, що міська Ніна віддала перевагу йому перед Мишком. Обоє вони були з великого міста.

Дівчина, у якої в місті на той час вже була власна кімната, ніколи не натякала, що Микола з села.

Вона, справді, закохалася у міцного й надійного хлопця.

Жили вони добре, без непорозумінь, сварок і сліз: обоє були дуже розсудливими людьми і дивилися, як то кажуть, в одному напрямку.

Міська дружина виявилася, на диво, без претензій: працювала на скромній зарплаті.

Вдома завжди було чисто й затишно, чоловік і дочка доглянуті й смачно нагодовані.

Микола не міг натішитися на супутницю життя. Він уже працював на той час, повністю забезпечуючи сім’ю, і йому, як будь-якому чоловіку, потрібен був такий надійний та якісний тил.

Дочка Ліза росла і радувала батьків. Все йшло рівно по прокладеній колії. Вона була вже одружена, і в сім’ї підростали троє хлопчиків.

Батьки не працювали. Мама встигла вийти на пенсію, тато у відставку – дружна родина й міцна, надійна, перевірена часом.

І ось сім’я втратила найголовніше… А як із цим впоратися, було не зовсім ясно. Тато дуже засумував.

Їхати до дочки Микола Петрович категорично відмовився:

– Хочу побути сам, Лізо. Не хвилюйся, люба – я ввечері подзвоню…

День поминок пройшов, як у тумані. Потім 9-й та 40-й день. Поминки організували в кафе. Все було так, як має бути. Микола Петрович тримався з останніх сил.

Потяглися сірі дні. Раптом виявилося, що зовсім нема чим зайнятися, хоча раніше не було вільної ані хвилини. Після сніданку разом із дружиною вони наводили лад, а потім ішли гуляти чи по магазинах і говорили, говорили…

Після обіду відпочивали, увечері дружина готувала, а він дещо лагодив – бо ж у хаті завжди щось ламається: а руки у Миколи Петровича були золоті.

Влітку – дача, гриби, город і канікули з онуками. І завжди разом, завжди поряд – рука об руку. І тепер замість звичної руки коханої – порожнеча: у ліжку, на кухні, в її улюбленому кріслі.

Туга, що найшла відразу, не минала: та й куди вона може подітися?

Страшне підстерігало на кожному кроці. Ось її гребінець із хмаркою сивого волосся. Ось улюблена чашка з тріщинкою біля обідка. А на кріслі – кинуте в’язання: квадрат спиць і смугаста шкарпетка онукові – наступного дня вона хотіла все довʼязати. Але її до того не настало. Господи, як же ж це все пережити?

А ще виявилося, що в житті дуже багато непотрібного: те, що раніше мало значення, якось стало другорядним. От навіщо рано вставати, якщо можна весь день лежати в ліжку?

І тоді стають зайвими решта дій і звичайні ритуали: і махання руками, що замінює ранкову гімнастику. І вмивання. І приготування каші на сніданок. Їжу можна легко перенести на пізніший час і обмежитися бутербродом – все одно, апетиту немає.

А далі більше – можна не витирати пил, не мити у ванній?

І не підмітати підлогу.

А одного разу Ліза, прийшла відвідати батька. Вона відкрила двері своїм ключем і остовпіла від побаченого.

Батько лежав одягненим на незастеленому ліжку.

Він дивився в стелю.

Треба було щось робити: все котилося до природного кінця, а цього допустити не можна було.

І тут у Лізи дуже заслабла собачка – стара такса Лакі, який вже став членом сім’ї.

Після походу до ветеринара з’ясувалося, що, на жаль, зараз нічим допомогти не можна. Варіантів було два: закінчити з усім одразу або якось пристосуватися, і чекати на покращення, яке могло й не настати.

Варіант завершити все був одразу відхилений.

Рішення прийшло саме собою: вирішили відвезти Лакі до тата: мовляв, допоможи, татку. Прихисти на тиждень – а дітям скажемо, що песик втік. А потім щось придумаємо. Коротше, два в одному: і слабу таксу прилаштувати, і тата чимось зайняти, поки з ним від смутку і туги не сталося щось нехороше.

Розумна такса сумно дивилася на нового господаря, розуміючи, що нічого їй уже не світить. Микола Петрович, крекчучи, підвівся з ліжка: було ясно, що треба починати ворушитися.

По-перше, облаштувати місце для нового друга. По-друге, подбати про корм: дочка дещо привезла, і цього мало вистачити, але тільки на перший час. А ще подумати, що можна зробити, щоб собачка гуляв: свіже повітря обов’язково потрібне!

Микола Петрович був людиною кмітливою і майстерною. Тому, кілька хвилин подивившись на сумного Лакі, він пішов у комору, де, серед іншого, у нього зберігалися інструменти. Все потрібне знайшлося одразу: дерев’яні дощечки й два колеса.

Робота закипіла, і через годину було споруджено подібність упряжки: з обох боків – оглоблі, ззаду – колеса і між ними поперечна дошка для ніг Лакі.

Радісна такса, стукаючи по ламінату пластмасовими колесами забігала по квартирі.

– Нічого, пристосуєшся! – сказав Микола Петрович і раптом зрозумів, що йому стало значно легше.

І це сталося не тільки від перемикання уваги, яка ненадовго відвернула його від горя: щоб тобі стало легше, треба допомогти тому, кому ще гірше – а собаці було фізично значно гірше.

Раптом з’явилося бажання щось з’їсти. А потім – сходити по продукти, що він і зробив, взявши із собою Лакі. І тут несподівано виявилося, що слаба собачка викликає велике співчуття: усі люди захотіли поговорити з Миколою Петровичем про «бідного песика» й похвалити хазяйську кмітливість. Не кожен здогадається зробити таку річ! Для цього потрібно бути винахідником!

Вдівець-пенсіонер розправив плечі:

– Ось так, Ніночко, а ти хвилювалася!

Додому обоє повернулися в гарному настрої, і в Миколи Петровича з’явилася несподівана думка насмажити млинців: він непогано готував.

Повечерявши, він трохи млинців дав і Лакі, обидва задрімали: пенсіонер в улюбленому кріслі Ніночки, а такса на кинутому на підлогу килимку, вкритому простирадлом. І вперше за останній час сон Петровича був рівним і спокійним.

На ранок його розбудило несміливе гавкання: мовляв, давай причепляй колеса і ходімо! І вони пішли. І почали виходити регулярно двічі, а то й тричі на день, якщо погода була хороша.

Ліза, яка заїхала провідати тата, його не впізнала. Очі сяяли завзятим блиском. А гарна постава говорила про непогане здоров’я.

Але Ліза не впізнала і Лакі, який викотився в коридор, почувши голос колишньої господині.

І Ліза вирішила залишити собачку батькові. Тим більше, що він сам цього хотів: жива душа таки поруч. До того ж, ми відповідаємо, самі знаєте, за кого. Внукам же ж купили нове цуценя. На тому й вирішили.

І життя пішло своєю чергою. Минав час, мінялися сезони, настав грудень і привів із собою низку улюблених свят. Одного передноворічного вечора Микола Петрович, який прикрашав ялинку, почув з коридору гавкіт.

Лакі був розумним і через дрібниці не гавкав: отже, сталося щось, що потребувало уваги господаря.

Біля своєї лежанки поруч із вхідними дверима стояв на трьох лапах Лакі: він потихеньку видужував.

Песик гордо дивився на господаря.

І Микола Петрович зненацька схлипнув. Але це вперше за довгий час були сльози радості…