Людмила підійшла до дверей своєї квартири, вставила ключ і спробувала відкрити, але двері були відкриті. – Дивно, донька тільки завтра повернеться. Невже, я забула закрити? – подумала жінка і зайшла в квартиру. Раптом в коридорі Людмила побачила туфлі доньки. Вона не роздягаючись, швидко зайшла до дочки. Олена лежала на ліжку і плакала. – Ти чому так рано приїхала? Щось сталося? – схвильовано спитала Людмила. – Мамо, ти мала рацію, – крізь сльози відповіла дочка. Людмила здивовано дивилася на доньку, нічого не розуміючи 

– Мамо, я вже доросла. Я можу хоч раз зробити те, що хочу? – обурювалася Олена.

Вони сперечалися вже кілька днів після того, як Олена оголосила мамі, що зі своїм хлопцем хоче поїхати на тиждень у Львів.

– А навчання? Сесія незабаром.

– Я ж добре вчуся. Наздожену. Ну, будь ласка, мамо, – просила Олена.

– Ти знаєш його всього нічого. А що потім? – У Людмили вже не було сил і слів, щоб відмовити дочку від поїздки.

– Якщо не відпустиш, я сама піду з дому і не повернуся ніколи, – гукнула Олена, сіла на диван, притиснула до себе подушку і відвернулася до вікна.

– А раптом і справді піде? – вповзла в душу тривожна думка і розрослася до розмірів справжнього хвилювання. Дочка – сенс її життя, єдина рідна у світі людина. Втратити її вона не могла.

– Мамо, ти завжди була правильною і залишилася сама. Хочеш, щоб і я так само? – у голосі Олени почулися ображені нотки.

– Дочко, все в тебе буде, не поспішай… – говорила Людмила, а сама розуміла, що дочка закохана і не чує її.

Олена уткнулася в подушку обличчям і заплакала.

«Може я справді занадто опікуюся? Інший час. Все у них швидко. Може, якби я свого часу була сміливішою, вчасно розібралася, розчарувалася в майбутньому чоловікові, моє життя склалося б інакше». Людмила зітхнула.

– Гаразд. Їдь. Але щоб дзвонила щодня. Багато грошей дати із собою не можу. Знаєш же, що на ремонт збираю, – здалася втомлена від суперечок Людмила.

Олена відкинула подушку, підбігла до матері та обійняла її.

– Мамочка, дякую. Не треба грошей. Євген має гроші. Дзвонитиму щодня. Декілька разів на день. Ти не турбуйся. Все буде добре, – радісно щебетала вона.

«Як не переживати? Буде в тебе своя дочка, подивлюся, як не переживатимеш», – подумала Людмила, але вголос не сказала. Марно, все одно не зрозуміє.

Дочка побігла до своєї кімнати і вийшла вже з валізою.

– Ти вже й речі зібрала? Справді пішла б? – здогад відгукнувся в неприємно в душі.

– Ти відпустила б. Я тебе добре знаю. Зараз Євгену зателефоную. – Дочка взяла телефон, але дзвонити не стала, натомість підійшла до матері.

– Ти й сама з’їздила б кудись? До тітки Іри, наприклад. Ну що ти робитимеш одна вдома? Відпустка ж, – вже примирливо сказала Олена.

– Знайду чим зайнятися. Ти там обережніший. Розумієш про що я? – пробурчала Людмила.

– Мамо, я доросла вже. Все розумію. – Олена набрала номер друга.

На душі стало тривожно. За розмовою Людмила зрозуміла, що дочка зараз поїде.

– Ну все, мамо, таксі вже чекає внизу. – Олена з валізою пішла до коридору.

Людмила кинулася за нею.

– Мамо, не проводжай. Як сядемо в поїзд, я подзвоню. За тиждень повернуся, – Олена цмокнула маму в щоку і, не помічаючи сліз, що набігли на її очі, і випурхнула з квартири.

«Ну ось, виросла, мама не потрібна більше. Навіть проводити не дозволила». Людмила кинулась на кухню і визирнула у вікно. Внизу стояло таксі, біля якого нетерпляче ходив юнак. «Нічого, начебто нормальний. Може, справді все обійдеться? Адже не вбережеш від усього».

Людмила сумним поглядом провела таксі, пішла до кімнати і сіла на диван, на якому зовсім недавно сиділа її дочка. На очі навернулися сльози. «Ось я й залишилася сама. Тихо, пусто. Як я витримаю тут. Потрібно звикати. Розлучатися з дорослою дочкою – доля всіх мам».

Так Людмила сиділа досить довго, нічого робити не могла. «А може, і справді, теж махнути кудись? На південь, наприклад. Відпустка все-таки. Там, звичайно, вже не літо, але все ж таки тепліше, ніж тут». Вона пішла в кімнату дочки, ввімкнула комп’ютер і почала дивитися, на квитки.

Недорогий квиток знайшовся на ранковий рейс до Одеси на завтра. Людмила довго не роздумувала, тут же купила квиток в Одесу та назад через п’ять днів. Набридло на всьому заощаджувати. Сидіти та переживати, чекати від дочки дзвінків? Тиждень здасться вічністю.

Людмила почала збиратися. За суєтою та зборами відволіклася від пережиття за дочку. Олена зателефонувала ввечері і на одному подиху сказала, що на вокзалі, чекають на поїзди, все добре … – пролунав її щасливий сміх, і вона відключилася.

Після сьогоднішніх подій Людмила не могла заснути. “Нічого, в потязі посплю”, – вирішила вона і встала, втомившись боротися з безсонням. Викликала таксі, одягла осіннє пальто та поїхала на вокзал.

Незважаючи на ранню годину, вокзал гудів, як розтривожений вулик. Люди прощалися, кудись бігли, дзвонили.

Вона пройшла повз парочку, яка стояла посеред зали обійнявшись. Дівчина з заплаканим обличчям вдивлялася в обличчя хлопця і повторювала зхвильованим голосом:

– Ти повернешся? Обіцяєш? Я люблю тебе… – Вона схлипнула і уткнулася в хлопця.

Він щось твердив їй, торкаючись губами вологого від розтанув снігу волосся на її маківці. Людмила відвернулася. Надто особистим і зворушливим виглядало їхнє прощання.

Вона сіла на лавці чекати на посадку. Знову згадала дочку. Не розумні дівчатка, поспішають, переживають, що не встигнуть, кидаються в кохання, як у вир. Скільки у житті в них буде розлучень, зізнань, розчарувань. Вистачило б сліз усі їх оплакати.

У Людмили теж було таке кохання. Теж стрімголов кинулася у стосунки. І де вона тепер? Чоловік виявився не готовим до батьківства та до відповідальності. Вони розійшлися одразу після народження доньки. Короткочасні стосунки були, але заміж Людмила не прагнула. Ростила доньку, переживала за неї. А тепер вже пізно щось міняти. І ось вона сама їде в Одесу. Навіщо, куди? Але вдома було б важуо, постійно чекаючи дзвінків.

Мимо пройшов чоловік. Валізою на колесах зачепив її по нозі.

– Вибачте, – вибачився чоловік і пішов далі, сів віддалік, дістав журнал і почав читати.

«Навряд чи їде із дружиною. Швидше за все, до нього незабаром приєднається коханка», – чомусь подумала Людмила.

Оголосили посадку. Чоловік першим подав квиток провідниці. Коханки поряд з ним не виявилося. Він трохи забарився, і Людмила налетіла на його валізу, вилаялася про себе. За якимось незрозумілим збігом обставин, місця їх у потязі опинилися поряд, через прохід. Людмила намагалася не помічати його, а потім взагалі заснула.

Після прибуття потягу вони стали одночасно, одягатися, заважаючи один одному. Він вже страшенно дратував Людмилу.

Вона вийшла з поїзду, взяла таксі та попросила відвезти до недорогого готелю. Залишила речі в номері і одразу пішла на набережну. На сонці стало жарко, Людмила пошкодувала, що не зняла пальта. Вона насолоджувалась морем, свіжим повітрям і задоволено посміхалася. Олена написала смс, що доїхали нормально, гуляють і все гаразд. Людмила заспокоїлася, навіть апетит прокинувся. Останніми днями не їла нормально.

– Дозвольте? – до її столика в кафе підійшов той чоловік з поїзда, не дочекавшись дозволу, сів навпроти. – Ви не помітили, що ми весь час зустрічаємося з вами? Якщо доля зводить нас, може, настав час познайомитися? – Він простяг руку. – Мене звати Юра.

– Людмила, – відповіла вона, але руку не подала.

– Яке рідкісне ім’я.

Людмила знизала плечима. Симпатичний, трохи старший за неї, посміхається відкрито і щиро.

– Давай одразу на “ти” перейдемо. Відпочивати приїхала? – Запитав він.

– А ти? Працювати? – Замість відповіді запитала Людмила.

– Вгадала. Я можу працювати звідусіль, віддалено, як зараз кажуть. Я письменник, ну і так, по дрібницях ще всім займаюся. Вирішив пожити трохи тут.

“Ага, письменник. Романтично звучить для самотніх не розумних жінок, як я. А насправді якийсь менеджер, поїхав від дружини та дітей за пригодами. Зараз скаже, що зробить мене героїнею свого нового роману.

Мабуть, з її недовірливого погляду він зрозумів, що вона не повірила йому.

– Ні, правда, я пишу. Публікую розповіді на різних майданчиках. У друкованому варіанті, правда, вийшла поки що лише одна книга. Рекламою займаюся…

– Зрозуміло, – скептично скривилася Людмила. – І про що пишите?

– Та про все.

– І що, читають? І гроші платять?

– Не повірите, платять. І непогані. Можу дозволити собі приїхати на сюди та працювати.

Після кафе вони гуляли набережною, він розповідав про свою роботу, книги, і Людмилі він подобався дедалі більше. Він провів її до готелю. У гості не просився. Сам винаймав квартиру.

– Мені треба працювати, а вам відпочити треба, – сказав він і пішов. Людмилу трохи зачепило, що не запропонував зустрітись завтра.

Наступного дня, коли вона вийшла на прогулянку, він чекав її у фойє. Вони знову гуляли, потім вечеряли у кафе. Після випитого червоненького Людмила відчувала легкість та свободу, весело сміялася, не впізнаючи себе.

Вона прокинулася вранці і спершу не зрозуміла, де знаходиться. Але швидко все згадала. З ванни долинав шум води. Людмила схопилася і почала одягатися, лаючи себе. Дочці моралі читала, а сама… Варто було трохи пригубити, як опинилася в ліжку з випадковим знайомим. Неприпустимо! На старості років. Хоча, яка старість? Лише сорок один рік. Багато хто в цьому віці ще народжує…

– Прокинулася? – З ванної вийшов чисто поголений і усміхнений Юра. – Зараз вип’ємо каву, і я проводжу тебе, мені треба попрацювати. Ввечері побачимося?

Людмила не могла згадати, коли їй було так добре, як зараз. Навіть за дочку вже не переймалася, взагалі про неї забула. Варто було подумати про Олену, як фарба сорому залила обличчя Людмили. Юра розцінив це по-своєму та ніжно поцілував її.

П’ять днів пролетіли як одна мить. І ось вже Юрко проводжає її на вокзал.

– Може, залишишся? – з надією спитав він.

– Дочка завтра повернеться, відпустка закінчується, – сумно відповіла вона.

– Подзвони, візьми відпустку за свій рахунок, придумай що-небудь, – умовляв він, з проханням дивлячись на неї.

– Може, ти поїдеш зі мною? Тобі все одно, де працювати? – Замість відповіді запитала вона.

Їй не хотілося їхати. Ці п’ять днів були найкращими в її житті і навряд чи колись повторяться. Вона трималася з останніх сил, щоб не розплакатися. Їй дуже хотілося запитати про дружину та дітей, але стрималася. Бракувало насамкінець посваритися. Нехай все запам’ятатись красиво.

У пам’яті спливла дівчина, що плакала в  на вокзалі, її слова: «Ти обіцяєш, що повернешся? Я люблю тебе…”

Зараз вона почувала себе такою самою дівчиною. Як же їй хотілося притулитися до Юри і розплакатися. Людмила проковтнула готові вирватися сльози, глибоко вдихнула та пішла. Він не гукнув, не пішов за нею. Вона не озирнулася.

У поїзді вона не витримала та розплакалася. На душі було важко від туги та розлуки.

Коли відчинила двері до квартири, кинулися у вічі туфлі дочки у коридорі. Людмила поставила валізу і, не роздягаючись, швидко зайшла до дочки. Олена сиділа за комп’ютером.

– Ти чому так рано приїхала? Сталося щось? – схвильовано спитала Людмила, кинувшись до неї.

– Мамо, ти мала рацію. Я його зовсім не знала, – тихо й сумно відповіла дочка.

– Що він зробив? – Людмила вже не стримувалася.

– Нічого. Я зрозуміла, що ми зовсім різні, і повернулася додому. – Олена схлипнула.

– Мила моя, все пройде. – Людмила обійняла дочку. – Краще відразу у всьому розібратися, ніж колись буде пізно. Все ще в тебе буде. Я це точно знаю.

Потім пили чай на кухні. У вікно заглядало похмуре сіре небо, з якого сипав дрібний листопадовий сніг.

– Ти просто помолодшала, світишся вся, засмагла. Краще б я з тобою поїхала, – з жалем сказала Олена, роздивляючись маму.

– За місяць Новий Рік. Може, до Тітки Іри махнемо на канікули?

– А гроші? – Запитала Олена.

– Та що ті гроші. Не втече від нас той ремонт. Потім зробимо, – легковажно сказала Людмила.

– Правда? – пожвавішала Олена. – Вдвох? Так треба квитки замовити, перед Новим Роком не буде. – І Олена побігла до комп’ютера.

Людмила не впізнавала себе. Була правильною та спокійною домосідкою, а тепер готова була на останні гроші їхати на край світу. Думала, тільки молодість безрозсудна, а виявляється, у її віці нерозсудливості вистачає. Усі її думки та бажання залишилися там, на березі моря, з Юрою.

Але життя тривало. А як інакше? Правда, ночами Людмила не спала і тихо плакала в подушку. За кілька днів спогади втратили ясність. «Та годі тобі, не хвилюйся, буде що згадати на старості років», – вона ніби почула голос подруги у своїй голові.

Через тиждень, раннього суботнього ранку затремтів мобільник. Людмила побачила незнайомий номер, подумала та відповіла.

– Людмило? – Почула вона знайомий голос, від якого в неї підігнулися коліна.

Вона стерла його номер у телефоні ще в поїзді. Думала, він зробив так само.

– Вибач, що не дзвонив. Хотів забути, не вийшло. Дуже хочу тебе бачити. – Людмила мовчала і він занепокоївся. – Ти чуєш? Скажи свою адресу, я приїду.

– А як же дружина, діти? – вирвалося у неї.

– Яка дружина? Нема у мене дітей. Ми розлучилися три роки тому, коли я почав працювати дистанційно. Вона вважала, що це не робота для чоловіка, хоч заробляв я добре. Не мовчи. Давай спробуємо… разом. Я не можу без тебе.

– А ти де? – Запитала вона осипленим голосом.

– На вокзалі твого міста.

Вона сказала свою адресу і заметушилась по квартирі. Кинулася до холодильника, потім побігла у ванну упорядковувати себе.

«Господи, хвилююся як дівчисько. Як все буде? Нехай недовго, хай трохи, але воно буде, моє щастя … »- думала вона, стоячи біля дверей і слухаючи його квапливі кроки на сходах …

Може, все ж таки є доля? Хтось її чекає, хтось шукає, а на неї доля наїхала валізою на колесиках. Так буває.