Віктор йшов додому не поспішаючи. – Зараз прийду, і знову Світлана сваритиметься, що роботи не знайшов, – думав він. За півгодини чоловік дійшов до свого під’їзду, піднявся на свій поверх, тихо відкрив квартиру своїм ключем. Раптом Віктор почув, як його дружина на кухні голосно розмовляє телефоном. До нього одразу ж дійшло, що йшлося про нього. Віктор прислухався до розмови дружини і застиг від почутого

Чотири місяці тому Віктора скоротили на роботі.

– Нічого, – заспокоював він свою дружину Світлану. – Протягом трьох місяців мені виплачуватимуть середню зарплату. А потім підшукаю щось.

Перший місяць без роботи Віктору було нудно. А потім він став звикати до такого способу життя. Синові виповнилося вже 15 років. У нього була школа та друзі. Дружина йшла на роботу, а весь вечір проводила біля плити. Новий розпорядок цілком влаштовував сорокарічного чоловіка. Адже тепер він цілий день належав сам собі.

Але все добре колись закінчується. І коли минули ті три місяці, Віктор засумував. На роботу йому зовсім не хотілося. Але оскільки дружина все частіше почала ставити чоловікові питання, то Віктор став запевняти її, що перебуває в активному пошуку. Роботу за спеціальністю в місті знайти було можна, але тільки зарплата, яку пропонували чоловікові, була значно нижчою від тієї, що мав він до скорочення.

Коли Світлана вкотре нагадала чоловікові, що святий обов’язок кожного чоловіка – утримувати свою сім’ю, то Віктор тут же навів, як йому здавалося, незаперечний аргумент на користь свого неробства.

– Який сенс працювати за копійки. Краще вже на чомусь заощадити.

Але економити на чомусь не виходило. Сім’я і так ніколи не жила у розкоші.

Минув ще один місяць. І в сім’ї через брак грошей почали виникати сварки. Якось Світлана заявила Віктору:

– Хто хоче працювати, той завжди знайде роботу. А у ледарів завжди знайдеться тисяча причин, щоб відмовитися від неї.

Сварки в сім’ї не припинялися, і Віктор, щоб не вислуховувати докори на свою адресу, зранку вирушав із дому, нібито для пошуку роботи. А через деякий час, коли син йшов до школи, а дружина на роботу, повертався додому, де можна було перекусити, і полежати на дивані.

Якось, після чергового такого повернення, коли Віктор відчинив вхідні двері своїм ключем, то почув, як його дружина голосно розмовляє телефоном. До нього одразу ж дійшло, що йшлося про нього.

– Мамо, – скаржилася Світлана. – Працювати він не хоче. Вдома також нічого не робить. А я не витримую. На мені робота, і всі домашні справи. І навіщо мені такий квартирант потрібний.

Далі була пауза. І що каже у відповідь Світлані її мати, Віктор міг лише здогадуватись.

– Загалом я прийняла рішення, продовжувала розмову Світлана, – сьогодні збираю його речі та нехай вмотує до своєї матусі. Нехай вона утримує його. А завтра я подаю на розлучення.

Далі йшла знову пауза, а потім знову мова Світлани.

– Ти кажеш почекати! Ні, мамо, чекати я не збираюся. Та я ще й не стара. Мені лише тридцять вісім. І чоловіки на роботі мені компліменти роблять. Може ще й улаштую своє життя. І син мене думаю зрозуміє. У нього зараз запити о-го-го які. А що йому може дати цей ледар!

Застигши у коридорі, Віктор вже не збирався проходити до квартири. Він зрозумів, що на цей раз його дружина налаштована рішуче.

– Що мамо? Ти згодна зі мною. Ну тоді, якщо він по-хорошому не захоче піти, то доведеться запросити брата. Завтра так і зроблю. Тим більше, що квартира є моєю власністю, а він тут навіть не прописаний.

Після цих слів Віктор потихеньку вийшов із квартири і обережно зачинив двері ключем. А ввечері він заявив дружині:

– Я все вирішив з роботою!

– Ну і куди ти вирішив влаштуватися? – Запитала дружина.

– В Польщу на заробітки поїду. Не хочу я тут за копійки надриватися.

– От і добре, – погодилась Світлана.

Вночі, засинаючи, Світлана подумала, а непогано я зіграла роль розмови зі своєю мамою. А як я ще могла зрушити його з місця?