Віра зустрілася з подругами в кафе. – Ну, розповідай! Як тобі перші дні заміжжя? – одразу почали розпитувати її подруги.- Свекруха вже встигла «дістати»? – Ви уявляєте, – із захопленням розповідала Віра. – Мама Наталка мене одразу як доньку прийняла! Дівчата, вона така класна, просто найкраща подружка! – Ой, Віро, все життя ще попереду. Свекруха вона і є свекруха. От подивишся, наплачешся ти ще від неї! – говорили їй подруги. – Та ну вас, не може бути, моя мама Наталка не така! – не погоджувалася Віра. Але жінка навіть уявити не могла, що її чекає попереду

Віра завжди вважала, що їй пощастило зі свекрухою. Вона навіть жартувала, що заміж за Романа вийшла тільки через його матір.

– Ви уявляєте, – із захопленням розповідала Віра подругам. – Мама Наталка мене одразу як доньку прийняла!

Так-так, Віра почала називати свекруху мамою ще до того, як вони з Романом сходили до ЗАГСу. А які дифірамби дівчина співала про свою майбутню свекруху, дівчата просто охали і білою заздрістю заздрили.

– Ми з мамою можемо поговорити про все на світі!

– Ми з мамою вчора одне одному волосся фарбували та макіяж робили!

– Дівчата, вона така класна, просто найкраща подружка! Мені здається, що Роман навіть трохи мене до неї ревнує!

Віра росла з бабусею. Її мами не стало рано, і хоча бабуся замінила дівчинці матір, все одно їй завжди хотілося, щоб ось так разом пройтися з красивою, стильною та доглянутою жінкою, а всі довкола заздрили, що мама в неї така молода.

– Ой, Віро, все життя ще попереду. Свекруха вона і є свекруха. От подивимося, наплачешся ти ще від неї!

– Та ну вас, не може бути, моя мама Наталка не така!

І справді, здавалося б, що дарма дівчата Вірі заздрять. До того ж, коли у пари народився первісток, бабуся була на сьомому небі від щастя. Подумати тільки, вона щодня прибігала з роботи, швиденько впоравшись із домашніми справами, поспішала до сина і невістки, щоб займатися з онуком.

– Ну що, з’їли? – це знову Віра перед подругами хвалиться. – Ми з Романом ось вже шість років разом, Андрійку скоро п’ять виповниться, а стосунки з мамою Наталкою все такі ж. Мені іноді здається, що це вона мене, а не Рому народила!

Згодом Наталя Петрівна вийшла на пенсію. Щоб не сидіти без діла – онук вже підріс, вона вирішила придбати дачну ділянку. Їй пощастило – купила дачку неподалік міста, а оскільки сама все життя водила машину, то добиратися до омріяних шести соток проблеми не стало. Щасливою стала. З того часу її одні тільки грядки цікавити стали, а розмови тільки про те, яке насіння купити, що і де посіяти і полити вчасно.

Віру з Романом до своїх городніх справ не підпускала, казала, що нема чого молоді на грядках горбатитися, та й взагалі, їй на дачі краще – пташки співають, сонечко світить, вітерець обдуває. Краса та й годі. І Андрійка у гості не брала. Малий ще. Мало, потопче її дорогоцінну розсаду.

Віру з Романом друзі в гості звуть, а вони й раді б у вихідний кудись сходити, розвіятися, та тільки сина нема з ким залишити.

– Ой, дівчатка, – почала зітхати Віра, – дедалі більше я в свекрусі починаю розчаровуватися.

– О, то вже не мама, а свекруха стала!

– Ну так! – не витримала молода жінка, – невже вона не розуміє, що ми молоді ще, нам від дитини іноді відпочивати потрібно. І потім ми другого плануємо, а як план здійсниться, якщо Андрійко весь час з нами. Жодної романтики! Раніше мама Наталка ні про кого, крім онука, й думати не могла. То тепер загрузла на своїх шести сотках і бачити нікого не бажає!

– Зима прийде, згадає про вас! До того ж, її огірочки-помідорчики, зізнайся, здорово взимку в засоленому та замаринованому вигляді заходять!

– Що так, то так. Але все одно могла б і про нас трохи подумати, і про онука.

Загалом, образилася на свекруху Віра не на жарт.

А потім ось який казус трапився: попросила Наталя Петрівна сина до неї на вихідні приїхати. Але тільки одного, без Віри та Андрійка. Їй, бачите, чоловіча сила знадобилася – паркан поправити. А дитину і невістку просила не приїжджати не через те, що бачити їх не бажає, просто переживала, що Андрійко ненароком на якийсь цвях може наступити чи ще щось – на ділянці через цей самий паркан повний бардак.

– Не поїдеш, і все! – тупнула ногою Віра.

– Як це не поїду? – Здивувався чоловік. – Мама ж попросила. Хто їй, якщо не єдиний син має допомагати?

– А вона нам із дитиною допомагає останнім часом? Адже не допросишся ж!

Відчуваючи, що невелика суперечка перетворюється на велику сварку, Роман мовчки зібрався і пішов. Точніше, поїхав до матері на дачу.

Ох, як образилася Віра. Причому не на чоловіка, а на свекруху. Романа вона пробачила, а ось маму Наталку поки що ні. Не дзвонить, не цікавиться. Образилася.

А Наталя Петрівна зрозуміти не може, де вона завинила? Начебто все для сина та його сім’ї намагається робити. А тут треба ж така історія. Але гордість теж не дає зробити крок. З сином та онуком спілкується, а з Вірою ні. Так і живуть, ніби не знайомі один з одним, і Роман між ними, як між двома барикадами кидається і помирити не може.

Загалом мамою Наталю Петрівну Віра більше не кличе.