Віра Степанівна приїхала до себе на дачу. Все літо тут гостювала невістка з внучкою. Жінка вийшла з машини, відкрила хвіртку, увійшла і застигла на місці. Біля будинку був неймовірний безлад. – Степанівно? – почула вона збоку. Жінка повернула голову та побачила свою сусідку Валентину. – Доброго дня, Валю. Як життя? – вона підійшла ближче до паркану, що розділяє їхні ділянки. – Добре, що ти приїхала! Я вже хотіла тобі дзвонити, бо маю дещо тобі розповісти! – Валя зробила паузу, важко вдихнула і все розповіла Вірі. Віра вислухала сусідку і застигла від почутого

– Мамо, а можна Аліна з Оксаною у тебе на дачі влітку поживуть? Ти ж цього року не збиралася їхати туди.

Віра Степанівна кивнула.

– Звичайно можна. Я цього року після своєї недуги все одно нічого там робити не буду… Але тоді Аліні доведеться зібрати вишні та черешні. Ну і за ділянкою стежити, щоб я туди не моталася щотижня та не заважала їм. Добре?

– Ще питаєш.

– І про порядок нехай не забуває! Не треба перетворювати мою дачу на свинарник.

– Мамо, ображаєш. Аліна в мене хазяйка.

Віра Степанівна передала ключі синові, хоч на душі у неї було ох як неспокійно. З Аліною вони так і не порозумілися, тому жінка, з деяким хвилюванням, пішла назустріч синові. Але щодня вона сумнівалася у правильності ухваленого рішення.

Вона витрималася місяць, а потім вирішила відвідати мешканців. Віра Степанівна запаслася продуктами, придбала кілька іграшок для онуки Оксани і вирушила в дорогу. За кілька годин вона була на місці.

Віра Степанівна вийшла з машини і попрямувала до хвіртки. На ділянці було тихо, але це не вселяло особливої ​​надії на жінку.

«Аби будинок був цілий, решта наживне», — думала вона.

Віра Степанівна штовхнула хвіртку, заплющила очі й увійшла. Вона з переживанням розплющила очі і застигла на місці. Її газон, який вона висаджувала своїми руками, був витоптаний. Тут і там валялися бумажки, сміття, обгортки від цукерок. А під вікнами будинку замість улюблених троянд красувалися грядки полуниці.

Однак невістки з онукою ніде не було видно.

– Степанівно? – Почула вона збоку.

Жінка повернула голову та побачила свою сусідку Валентину.

– Доброго дня, Валю. Як життя? – Вона ближче підійшла до паркану, що розділяє їхні ділянки.

– Я добре. А ось ти як? Я навіть не повірила своїм очам, коли побачила, що роблять твої родички. Як вже господарювали, як господарювали… Вони, до речі, на озеро поскакали.

Віра Степанівна кивнула.

– Так, я теж не чекала. Гаразд, Валю, піду огляну ділянку, потім до тебе загляну, гаразд? Я із міста нам десерт привезла. Смачненький…

– О, чекаю на тебе, Степанівно, не затримуйся. Я чайничок поставлю.

Сусідка підморгнула і пішла у своїх справах.

Віра Степанівна наважилася зазирнути за ріг будинку, де стояв сарай з інструментами та росли фруктові дерева.

“І на що я розраховувала, наївна? Сама винна. Тепер вже чого ображатись…” – сказала вона сама собі.

Природно ніхто навіть не спромігся зібрати фрукти. Вони давно опали з дерев, де разом з ними копошився цілий рій мушок та жуків. Двері в сарай були відчинені навстіж, всередині панував хaос. Всі інструменти були пересунуті та кинуті на підлогу.

Віра Степанівна обійшла будинок навколо. Тепер, щоб упорядкувати тут все, доведеться добре попрацювати. А врожай черешні та вишні цього року пропав.

Жінка стояла перед дверима. Вона переживала увійти і побачити там щось погане. Те, що їй не сподобається.

Зробивши глибоке подих, Віра Степанівна відчинила двері і зробила крок усередину.

– Який же безлад… – тільки й змогла сказати вона.

Здавалося, що Аліна взагалі не прибирала в будинку з моменту приїзду. Гора пилу перекочувалися по підлозі. Вітер, що потрапив у будинок, зніс зі столу якесь сміття. У коридорі валялося брудне взуття.

Віра Степанівна одразу зрозуміла, що після озера невістка не дбала про те, щоб почистити капці. Вона взагалі не переживала з приводу прибирання, хоча була матір’ю п’ятирічної Оксани.

Жінка пройшла всередину будинку. Взуття знімати було безглуздо. У великій кімнаті були розкидані іграшки онуки, одяг, рушники та брудний посуд. На кухні стояв неприємний запах не викинутого вчасно сміття. У раковині не було де й яблуку впасти, так усе було завалено тарілками, чашками та каструлями.

Віра Степанівна хотіла піднятися на другий поверх, але тут почула глузливий голос невістки.

– Оксано, дивись, до нас бабуся завітала. З ревізією…

Вона увійшла до будинку і з посмішкою дивилася на свекруху. А дівчинка кинулась обіймати бабусю.

Віра Степанівна відсторонено погладила її по голові, а потім відправила митись після озера. Коли дівчинка зникла на другому поверсі, вона запитала невістку:

– Аліна, що сталося з моїм будинком?

– А що з ним сталося? – Здавалося, що дівчина щиро не розуміла, що не так.

– Що за безлад ти тут влаштувала?

– Ах, ви про це, – невістка ліниво обвела кімнату поглядом, – Ви ж знаєте, як важко з дитиною буває. Все трохи вийшло з-під контролю. Не хвилюйтесь. Якщо ви приїхали, ми миттю все впорядкуємо. Так?

Брови Віри Степанівни здивовано поповзли вгору.

– Аліна, ти сильно помиляєшся, якщо вважаєш, що я все це прибиратиму. Ти розвела цей безлад, тобі його й усувати. А я, так і бути, придивлюся за Оксаною. До речі, що сталося з моїми трояндами?

Аліна насупилась.

– Оксана хотіла полуницю, от я і посадила трохи.

– А іншого місця ти не знайшла? Десь за будинком, наприклад? Щоб не псувати мої троянди?

Аліна пирхнула і невдоволено подивилася на свекруху.

– Не знайшла, тут зручніше всього. І взагалі, що ви приїхали, щоб мене повчати? Якщо так, то можете їхати назад.

Вона повернулася до холодильника. Відкривши його, Аліна почала споруджувати подобу обіду для себе та доньки.

– Аліна, у мене були умови, пам’ятаєш? Ти нічого не псуєш, не ламаєш, підтримуєш порядок. І тільки тоді можеш залишатись тут до осені. Але, я бачу, ти порушила всі правила проживання на дачі. Все про що ми домовлялися.

Дівчина зухвало подивилася на свекруху. Її губи розтяглися в неприємну усмішку.

– І? Що ви зробите? Виженете мене? Це і моя дача теж, між іншим. І не забувайте, що я одружена з вашим сином. Василь не дасть вам мене виселити, тому можете залишити свої голосіння при собі.

«Ось нахаба», – подумала Віра Степанівна.

Вона покинула будинок, подавшись до альтанки. Жінка опустилася на лавку. Вона дістала телефон та набрала номер сина. Василь відповів після кількох гудків.

– Так, мамо?

– Василь, я сьогодні вирішила перевірити як справи на дачі. І не дарма. Скажи, у вас вдома Аліна взагалі прибирається? Тому що будинок і ділянку вона явно ні разу не прибирала, – спокійно сказала вона.

Василь на кілька секунд замовк.

– Мамо… Все так погано?

– Навіть гірше, ніж погано. Тож ти сьогодні їх звідси забереш. Дружину та дочку. Хоча ні, не сьогодні. Спочатку Аліна тут все відмиє та прибере, а потім нехай їде до вас додому. І щоб її ноги на моїй дачі більше не було, зрозуміло?

– Так, мамо, я зрозумів.

Василь знав, що сперечатися з Вірою Степанівною не варто. Переконати її практично неможливо. Єдиним, хто справлявся із характером жінки, був її покійний чоловік Олексій. Так, і саме Віра Степанівна завжди фінансово допомагала синові.

Жінка зітхнула і попрямувала до машини. Вона дістала коробку з солодощами і попрямувала до сусідки.

– А ти швидко з усім упоралася, Степанівно, – посміхнулася Валя.

Вони разом пили чай, вирішивши, що Віра Степанівна залишиться тут на ніч, щоб не крутитися в місто і назад. На дачі все потрібно буде перевірити після прибирання Аліни.

Коли почало вечоріти, приїхав Василь. Віра Степанівна насолоджувалася прохолодою, слухаючи, як сваряться діти за парканом. Голос Аліни звучав особливо чітко.

– Я не збираюся тут нічого прибирати! Їй треба, хай сама цим займається. Я приїхала, щоби відпочивати, а не працювати. Знайшла, бачите, прибиральницю!

Василь відповів спокійно.

– Аліна, ти сама погодилася на умови мами. Але подивися, що ти наробила! Тут усе у смітті. Гаразд ти, але чому ти дозволяєш Оксанці жити в таких умовах?

Син і невістка перемістилися до будинку, тож Віра Степанівна не чула, що було далі.

Але на ранок її дача перетворилася. Мабуть, діти працювали всю ніч, щоби зібрати сліди присутності Аліни в будинку.

Перед від’їздом у місто невістка навіть не вибачилася. Вона похмуро сиділа в машині і дивилася кудись убік.

– Мамо, вибач за Аліну.

– А ти тут до чого? Це не твоя вина, – сказала жінка. – Але її тут я більше бачити не хочу, врахуй, синку.

Вася кивнув, потім сів у машину і вона рушила з місця. Маленька Оксана ще якийсь час махала рукою бабусі з віконця, поки автомобіль не втік за поворотом.

Віра Степанівна знову оглянула ділянку. Виглядало все, звичайно, краще, але дещо потрібно доробити.

“Спочатку позбавлюся полуниці, все одно за нею ніхто не стежив. Заросла вся. Тут мають бути мої троянди. І тільки вони”

Жінка попрямувала до сараю за інструментами. Нема коли розслаблятися, у неї ще багато справ. Потрібно повернути все на круги свої, але це вже зовсім інша історія…