Василь прокинувся о шостій годині, поснідав і рівно о сьомій вийшов з під’їзду. Він поволі прогулявся по вулиці і хвилин через сорок повернувся додому. Василь відкрив двері квартири і раптом зрозумів, що дружина ще вдома! Двері на кухню були закриті і звідти чувся її голос. Вона з кимось розмовляла! Василь застиг від здивування. Він хотів було знову піти, але раптом прислухався. Дружина говорила явно про нього

Василь не сказав Вірі, що сьогодні йому не треба йти на роботу.

Як завжди, о шостій ранку, він прокинувся, поснідав і рівно о сьомій вийшов з під’їзду.

Він неквапливо прогулявся по району і хвилин через сорок повернувся додому.

-Діти, мабуть, уже пішли до школи, а Віра – на роботу, – подумав Василь. – Можна спокійно повертатися додому та лягти виспатися!

У дитинстві Василь так само робив, коли прогулював уроки, щоб мама не знала. Ішов зранку, ніби до школи, чекав, коли мама піде на роботу, і щасливий повертався додому.

Ось і зараз він зробив так само. Тільки тепер він щоб не бачила дружина і діти.

-Годинки так до дванадцятої посплю, – подумав Василь, піднімаючись пішки на восьмий поверх. – Потім пообідаю, посиджу за комп’ютером.

А перед приходом дітей піду погуляю і повернуся додому, як завжди, коли приходжу з роботи, рівно о п’ятій.

Життя прекрасне! Я найщасливіший чоловік і батько на світі! Як добре, коли є діти, за якими доглядає дружина і яка заробляє 30 тисяч на місяць!

Василь спокійно відкрив двері квартири.

-Навіть якщо Віра, чи діти ще вдома – нічого. – Думав Василь. – Скажу, що заслаб і тому повернувся.

Василь зайшов у квартиру і зрозумів, що дітей вдома вже нема, а ось дружина ще вдома!

Двері на кухню були закриті і звідти чувся її голос. Вона з кимось розмовляла!

Василь застиг від здивування.

-Чого це вона досі вдома сидить? На роботу не збирається? З ким вона там розмовляє? По телефону, чи що? Точно, по телефону…

Він хотів було знову піти, але раптом прислухався. Дружина говорила явно про нього!

-Якщо ми одружилися по розрахунку, то я прорахувалася, – голосно говорила Віра. – Він, звичайно, отримав своє сповна. У нього і квартира, і двоє дітей. Усі його мрії і мрії його мами справдилися. І все завдяки мені. А що в мене? Що маю я? Хіба я про це мріяла, коли виходила за нього?

-Оце так, – подумав Василь. – Вона, виявляється, по розрахунку за мене заміж виходила! І ще сміє стверджувати, що і я теж одружився з нею по розрахунку. Цікаво, а який у неї розрахунок був щодо мене?

-На що я розраховувала, запитуєш? – казала Віра. – Думала, що він стане хорошим батьком, дбайливим і розуміючим чоловіком. Розраховувала, що він багато чого досягне, як інженер. Він мені здавався цікавою людиною…

-Можна подумати, що я не такий? – подумав Василь. – Можна подумати, що я не цікава людина, не дбаю і не розумію її. Та я б зараз уже головним інженером був, якби не заздрість колег. Не всі такі рішучі й уперті, як ти, Віро. На Землі є й такі, як я – тихі, скромні люди.

-Ти ж мене добре знаєш, Руслане, – продовжувала говорити комусь Віра. – Я жінка терпляча, і можу витримати багато чого, – продовжувала Віра. – Але з Василем навіть мого терпіння не вистачає. Як від чоловіка і батька – толку від нього ніякого.

Та й на роботі у нього недобре. Грошей не заробляє. Сидить на якійсь дивній посаді на своєму заводі за вісім тисяч на місяць і не збирається нічого міняти. А що йому міняти? Його і так все влаштовує. У мене зарплата велика, чого йому хвилюватися. Ось тому я вирішила піти від нього.

-Піти від мене зібралася? – Василь аж сів на стільчик у коридорі. – Цього мені тільки не вистачало. На що ж я тоді житиму? А головне – де? Хіба до мами переїхати? А хто за цю квартиру буде розплачуватися? Я? У мене й грошей таких нема. Та у мене тепер взагалі ніяких грошей немає. І невідомо, коли будуть, – міркував він.

Ще вчора Василя попросили піти з роботи по-доброму.

Директор так прямо й сказав:

-Вибач, Василю, але такі фахівці, як ти, нам і задарма не потрібні. Так що краще розійтися по-доброму. Бо сам розумієш, можна й по іншому тебе звільнити.

-А за що мене по-іншому звільняти? – сумно поцікавився Василь. – Ніби нічого такого не зробив.

-За профнепридатність, – директор розвів руками. – Поки що тільки за це. Але краще, Василю, якщо ти звільнишся по-доброму. Тож давай, не створюй собі ще більших проблем. Пиши заяву «за власним», і ми вже сьогодні розрахуємося.

-Я згоден по-доброму, – сумно сказав Василь. – Хоча… Я так звик до нашого заводу. Адже я прийшов сюди одразу після інституту.

-Значить, Василю, настав час нам розійтися з тобою, – сказав директор. – Бо сил більше ніяких немає терпіти тебе.

-Ну, якщо немає сил, тоді, звичайно, – зітхнувши, погодився Василь. – Я піду по-хорошому.

Йому навіть дозволили не відпрацьовувати два тижні.

Дружині Василь нічого не сказав. Вирішив, що зранку йтиме, як завжди, а потім повертатиметься додому. Так само, як робив у дитинстві. Він думав, що найближчим часом знайде собі іншу роботу тисяч за десять на місяць, і все буде як раніше.

І ось, треба ж такому статися, що вже першого ж дня Василь випадково почув розмову дружини по телефону з якимось Русланом!

-Піти вона від мене надумала, – міркував Василь, сидячи у коридорі. – Куди ти підеш? У тебе двоє дітей – це раз, а по-друге, голубко моя, йти тобі нікуди. Це у мене тут недалеко мама живе, і я будь-якої миті можу до неї піти. А ось куди тобі податися, я не знаю…

-Я вирішила піти від нього до тебе, Руслане, в якийсь будній день, – говорила Віра тим часом по телефону. – Сьогодні у нас що? Вівторок? Значить, сьогодні і завтра я збираю всі свої речі, а в четвер, зранку, як тільки він піде на свою роботу, а діти до школи, я й піду.

-Оце так! – все більше дивувався Василь. – А дітей на кого залишиш? Повернуться діти зі школи, запитають: Де мама? Що я їм скажу? – уявляв він собі.

-Щодо дітей, Руслане, не хвилюйся, – продовжувала говорити Віра. – Дітей я йому залишу. А що? Він їм не чужа людина, а рідний батько. Я з ними вже майже десять років сама займаюся, ось нехай він тепер із ними й порається. З мене досить. Вирішено! В четвер! Як тільки він піде на роботу, а діти у школу – тільки мене тут і бачили!

-Ох, ти, Віро Миколаївно, – подумав Василь. – І як хитро все придумала. На мене дітей вирішила залишити. Як їй тільки на думку таке спало?

-А що тебе дивує? – казала Віра Руслану. – Що я від дітей відмовляюся? Та я й не відмовляюся. Я аліменти платитиму. Готова половину зарплати віддавати. А це щонайменше пʼятнадцять тисяч на місяць. Думаю з його вісьмома їм на трьох вистачить. А я з дітьми раз на тиждень зустрічатимуся, в кіно ходитимемо, або ще куди, якщо настрій буде. А не буде настрою, то й зустрічатися не буду.

-Ага, а як же, – думав Василь. – Чекай. Знайшла крайнього. Думає, що зі мною так можна. Зустрічатиметься з дітьми вона буде по настрою. І не мрій! Не дочекаєшся.

-Якщо він відмовиться від дітей? – перепитувала Віра в слухавку. – Це вже не мої проблеми будуть. Нехай робить що хоче. А я на розлученні так і скажу, що ніяка я їм не мати. Скажу, що це він і його матуся мене вмовили стати мамою двох дітей, а мені це і задарма не потрібно було. Отож хай тепер удвох і займаються ними. Адже вони так мріяли про це.

-Щоо?! Про це ми з мамою мріяли? – не розумів Василь.

-Про що мріяли? – продовжувала Віра говорити Руслану. – Він про дітей, і щоб будинок був гарний. А вона – про онуків. Ось і отримаєте. І дім, і дітей, і онуків. Все в комплекті. Правда, за квартиру ще не виплачено. Але це вже не мої проблеми. Мені ця квартира не потрібна.

-Так, так, так, – швидко міркував Василь. – Як же вчасно мене звільнили з роботи? Адже, якби не звільнили, я б не повернувся зараз додому і нічого не дізнався. Уявляю, що тоді мене чекало б…

-Що з квартирою, запитуєш? Так за неї ще п’ятнадцять років щомісяця треба віддавати. Отож нехай він і віддає їх…

-І це вирішила на мене залишити! – подумав Василь. – Ох ти ж!

-Чому розлюбила, запитуєш? – продовжувала Віра. – Та він усе можливе зробив для цього.

-Ах так! Значить, це я винен у всьому? Так? – подумав Василь.

-Звичайно, він сам у всьому винний, – сказала Віра Руслану. – Адже ми, як одружилися, так одразу він став якимрсь примхливим. І ще – прийде з роботи, поїсть, навушники надіне і в комп’ютер свій сідає. Ну точно – дитина. Сорок років чоловікові, п’ятий десяток уже пішов. А все з дитинством розлучитися не може.

-Сорок? – застиг від здивування Василь. – Та мені недавно тільки 39 виповнилося!

-Здавалося б, ну візьмись ти за розум, знайди в собі сили! А він – ні! Все в ігри якісь грає. Він так все життя і буде в іграшки гратися, а я сиди з ним? Навіщо мені це треба? Ну, гаразд, двоє дітей – це я сама постаралася. Могла б і не піддаватися на вмовляння. Але третього мені, виходить, що підклали? Так?

-Ах, підклали, – подумав Василь. – Ну, дякую тобі, Вірочко. Мене, виявляється, підклали тобі.

-Та ось, будь ласка, ще: днями зазирнула йому через плече, подивилася, чим він займається в комп’ютері своєму. Думала, що, може, щось серйозне там робить. Так ти не повіриш. В іграшки грає!.

-Навіть якщо у нас з тобою нічого не вийде, Руслане, то нічого, – сказала Віра. – Мені головне зараз це піти від нього. Чи шкодую, що від нього пішла? Так я завжди можу повернутися назад. Впевнена. Він мені що завгодно пробачить і на все погодиться, аби я завжди поряд з ним була.

-Отже, два останні дні тільки й залишилося з ним побути. А в четвер зранку тільки мене тут і бачили. Уявляю його обличчя, коли він дізнається, як я залишила його з двома дітьми. Ну все. Мені пора на роботу. Увечері зідзвонимося.

Василь якомога тихіше вийшов з квартири і побіг вниз, перестрибуючи через дві сходинки. Вибігши надвір, він став за кутом сусіднього будинку і став спостерігати за своїм під’їздом. Віра вийшла хвилин через п’ять.

Василь трохи почекав і повернувся у квартиру. Він швидко зібрав усі свої речі і вже через сорок хвилин їхав у таксі до мами.

Віра повернулася додому невдовзі після від’їзду Василя.

Вона одразу зрозуміла, що її план вдався, і Василь сам поїхав з дому.

-Інакше, – подумала Віра. – Його я б і не виставила.

Вона вже кілька разів намагалася це зробити. Але жодні розмови на Василя не діяли.

-Це мій дім, тут мої діти, ти моя дружина, а я людина відповідальна, і тому нікуди я звідси не піду, – говорив Василь щоразу, коли у Віри вже не було терпіння і вона вказувала йому на двері. – Дітям потрібен батько. Тим більше, що у нас двоє синів. Хто, якщо не я, навчить їх усьому, що треба знати у житті?

А вчора Віра дізналася, що Василя звільнили з роботи. Їй зателефонувала знайома із відділу кадрів. Віра чекала, що Василь хоч щось скаже з цього приводу. Але він весь вечір мовчав, а вранці пішов на роботу, як нічого й не було.

Ось тоді Віра і зрозуміла, що Василь вирішив вдавати, що працює. Вона дочекалася його і голосно вдавала, що ніби говорить з якимось Русланом по телефону.

Добре вивчивши характер свого чоловіка, Віра знала, що стосунки у них не стануть кращими і чоловік вже не зміниться. Тепер Віра щаслива. Але знову заміж не поспішає. Вона радіє безтурботному життю незаміжньої жінки із двома дітьми після розлучення.