Ліля виходила заміж. До під’їзду під’їхала ошатна машина з якої вийшов її коханий Андрій. І за декілька хвилин вони вже мчали до ЗАГСу. Гості вже зібралися біля будівлі та зустрічали молодят, які входили у двері ЗАГСу. Розпочалася церемонія. – Звертаюся до вас наречена, чи згодні ви стати законною дружиною…, – звернулася ведуча церемонії до Лілі. Ліля на хвилину задумалася. – Ні, – різко і голосно сказала Ліля. – Заміж я за нього не вийду! – Як це ні? Чому? – Андрій застиг почувши таке. Всі гості переглянулися між собою, не розуміючи, що відбувається

Чомусь до сорока восьми років Ліля зрозуміла, що живе не своїм життям. Її раптом різко осяяло, що все, чим займалася раніше, з ким зустрічалася, що робила – це все не те. Вона намагалася завжди догодити своїй примхливій матері, колишньому чоловікові, колегам та знайомим. Поспішала на допомогу всім. Намагалася жити для сина, купувати та робити все, що не попросить і не забажає.

Ну що стосується сина, тут вона себе не докоряє, вона любить Дениса і завжди зробить для нього все можливе, а може й неможливе. Денис для матері – це все. Тому він для неї знаходиться вище за всіх. Він одружений ось вже три роки і щасливий зі своєю гарненькою, доброчесною дружиною та маленькою донькою. Живуть вони у Вінниці, батьки дружини запросили молодих туди, тесть його бізнесмен, шановна людина зі зв’язками.

З першим чоловіком Лілі не пощастило. Заміж вийшла у двадцять один рік за Віктора на прохання матері. Віктор жив у сусідньому кварталі і був сином гарної знайомої матері. Та звичайно розхвалювала свого синочка, дуже вже хотілося їй поріднитися з матір’ю Лілі. Мати за будь-якого випадку говорила про нього тільки добре:

– Ліля, Вітя чудовий хлопець, з нього вийде чудовий чоловік. Придивися до нього, я тобі наполегливо раджу. Я знаю їхню родину, там усі виховані.

– Мамо, мені подобається Ігор. Він надійний друг і в житті з ним буде надійно. Ну, я так думаю. Він мене любить, а я ще не знаю, не зрозуміла, подобається він, як друг чи це кохання.

– Доню, ну який Ігор? Мені видніше, я досвідченіша і старша, так що послухай досвідчену жінку! Мати поганого не порадить. Ігор за спиною нічого не має, із простої родини.

Лілі дослухалася. Як вона може піти проти порад матері? Ні, звичайно, вона слухняна дочка, та й матері видніше з ким її дочка буде щаслива.

Віктор здався їй цікавим, до того ж він був із забезпеченої сім’ї, і у цьому питанні явно проглядалася перевага перед Ігором. Познайомившись, слово за слово – почалося спілкування, Віктор виявився спритним, і вони вже за місяць жили разом у її матері, а потім було весілля.

Поки тривав цукерково-букетний період, було все чудово. Після весілля спочатку теж було добре, але потім Ліля завагітніла. Переносила вагітність важко, але помалу все прийшло в норму. Потім народився малюк, вона зайнялася дитиною, а Віктор якось байдуже ставився до сина.

– Ліля, чому син плаче ночами, не дає мені виспатися, на роботу йду вічно втомлений, – бурчав невдоволений чоловік.

– Вітя, це дитина, і її теж може щось турбувати, а сказати поки що не може, треба зачекати, підросте, все буде нормально, – пояснювала Ліля йому.

Згодом почалися проблеми. Віктору не подобалося, що і як вона приготувала, не так зустріла з роботи, дивиться погані передачі, бездумно витрачає гроші, багато спілкується зі своєю матір’ю та подругою, багато часу приділяє дитині.

Всі ці претензії та невдоволення висловлював щодня, хоча за ним теж водилися косяки. Так повелося у них майже з перших днів спільного життя, що Віктор не звітує куди і з ким іде, коли повернеться, не переносив заперечень, ображався, якщо Ліля наполягала на своєму.

А що тут особливого? Ліля з Віктором одружилися швидко, не дізнавшись один одного, на прохання своїх матерів. Не припускаючи, що в кожного свої звички, власні інтереси і вміння йти на компроміс, що не сформувалося, вони не розуміли, що сімейне життя, це не що інше, як робота, яку потрібно виконувати щодня і терпляче. А до цього ні Ліля, ні Віктор не були готові. Почалися нескінченні сварки, образи, і вони розійшлися.

Обидві матері не чекали такої розв’язки, умовляли своїх дітей, але якщо Ліля могла погодитися зі своєю матір’ю, то Віктор відмовився миритися з дружиною, та й у нього вже була інша.

Ліля жила з сином у матері, та помагала, але бурчала. Прагнула знову і знову влаштувати особисте життя дочки, втручалася в її життя, контролювала, але Ліля не поспішала. Їй вистачило життя з Віктором, чоловіки поки що її не цікавили. Вона вирішила всі свої сили направити на виховання Дениса.

Коли син закінчив інститут, познайомилась із Андрієм, який прийшов працювати до них в офіс. Ліля за вдачею добра, завжди поспішала на допомогу, і колеги знаючи про це, користувалися її добротою. Вони знали, що вона вільна і може підмінити, якщо раптом у вихідний потрібно терміново вийти працювати. Начальник також завжди мав на увазі Лілю, тим більше вона розумна і на порядок відрізняється від деяких колег, які приходять на роботу відбути день і потім отримати зарплату. Тому щоразу, коли наставав екстрений випадок з оформленням договорів чи ще якісь непередбачені проблеми, він завжди викликав Лілю. Знав, що вона впорається і ніколи не відмовиться.

Щойно чула по телефону голос шефа, невдоволено думала:

– Ну, знову… Начебто крім мене в офісі більше нікого немає, – але бадьоро відповідала, що скоро буде.

Ліля даремно часу не втрачала, стежила за собою, завжди манікюр, макіяж непомітний, одягалася стильно, але дотримувалася стриманості в одязі – скромно і зі смаком. Раз на тиждень ходила в басейн. Колишні однокласниці, зустрічаючи її, заздрили. Вона виглядала гідно, не як вони, завжди бігом з пакетами, повними продуктів, іноді не охайні.

Подруг у Лілі не було, дружила років п’ять тільки з Ритою, колегою. Рита завжди багато чого вчилася у Лілі, була трохи молодша за неї і слухала з цікавістю. Ліля допомогла їй розібратися по роботі, Рита мала проблеми з оформленням документів. Ліля попрацювала з нею, навчивши, як акуратно вести документи, аж до того, як вони повинні бути розкладені і в якому порядку. Рита була вдячна їй.

Андрій одразу ж звернув увагу на Лілю, почав швидко залицятися до неї, але не вийшло. Тоді він вибрав інший підхід, тим більше виявилося, що Андрій – син доброї подруги та колишньої колеги матері Лілі. Мати знову приклала свою руку, коли її подруга поскаржилася, що син розійшовся з дружиною, і приїхав до матері, і навіть порадила влаштуватися в офіс, де працює Ліля.

Ліля цього не знала, Андрій їй сподобався, щоправда, надто був наполегливим. Вона спочатку відмовила йому, він притих і почав акуратно налагоджувати мости, звичайно за допомогою майбутньої тещі. Вийшло. Після зустрічей та прогулянок вирішили жити разом.

Прожили рік, Ліля чекала, що Андрій зробить пропозицію, але він не поспішав. Жили як співмешканці. Ліля завжди називала речі своїми іменами, і коли її питали:

– Як живеш зі своїм чоловіком? – вона поправляла: – Не з чоловіком, а з співмешканцем.

Андрію це формулювання не подобалося, і якось Ліля запитала:

– Ну якщо не співмешканець, то коли ми оформимо стосунки, і ти будеш чоловіком?

– Всьому свій час. А час ще не настав, – відмовлявся Андрій.

Мати Лілі розсипалася у компліментах з приводу Андрія:

– Який Андрій вихований, уважний, до мене завжди з квітами приходить. Ліля, я дуже рада, що ти нарешті знайшла своє щастя. Тепер тільки треба дочекатися, щоб він зробив тобі пропозицію або сама підштовхни його до цього кроку.

Але Ліля поступово помітила за Андрієм якісь дрібниці, які її дратували, особливо самолюбування. Він трепетно ставився до свого зовнішнього вигляду і завжди просив, щоб Ліля акуратно прасувала сорочки. Він довго стояв перед дзеркалом і накладав на обличчя крем, а потім ретельно і довго втирав, ретельно стежив за зачіскою, іноді втручався у її жіночі справи на кухні, якщо раптом бачив, що в раковині не мита тарілка. Хоча сам за собою ніколи не мив посуд, навіть чашку після чаю чи кави. Ці жіночі замашки її дратували. Ліля була гарною господаркою, вдома прибрано, приготовлено, все відпрасовано.

Нарешті була пропозиція від Андрія, якось буденно, ніби між іншим. Жодної особливо романтичної пропозиції не було. Просто прийшли до ЗАГСу, оформили заяву та обрали дату одруження, у день народження Андрія, природно наполягав він.

І ось з цього моменту якось незримо, але відчутно все змінилося для Лілі. Хоч мати її була на сьомому небі від щастя і всі навколо за них раділи, у неї особливої радості не спостерігалося. Лілі здавалося, що вона дійшла до якоїсь перешкоди і вперлася в неї. Ніби за неї вже все вирішено, і ніби її життя ніколи не буде таким, про яке вона мріяла. Вона все чогось чекала від життя. Вона вже відчувала, що не варто слухати всіх і робити так як вони того хочуть. Їй здавалося, що вона знову наступає на ті самі граблі.

Андрій купив обручки не такі, як хотіла Ліля, купив дуже тонкі, такі вона дуже не любила. Але він її не спитав, зробив усе сам. До речі, він ніколи не говорив їй про кохання. Не освідчувався в коханні, вважав, що це не має значення.

– Куди дінеться, носитиме тонку обручку. А навіщо широка та дорога? – думав він.

Він вважав, що Ліля з її добротою і порядністю закриє на це очі, тим більше, що всі навколо тільки й говорили, як йому пощастило і яка Ліля поступлива і вихована.

Буквально напередодні реєстрації вона зрозуміла, що живе не своїм життям і вирішила радикально змінити своє життя. Тієї ночі перед одруженням, вона не спала і питала себе:

– Чому ж мені хочеться піти від усіх якнайдалі і сховатися? Начебто зараз все добре і заміж я хотіла.

Але раптом упіймала себе на думці:

– Боже мій, але я не хочу виходити заміж за Андрія. Не про такого чоловіка я мріяла. Що ж робити?

Вона навіть вранці зателефонувала матері і сказала, що сумнівається, чи правильно вона робить, що виходить заміж за Андрія, але мати пояснила це хвилюванням перед одруженням. І коли на церемонії до неї звернулася співробітниця ЗАГСу:

– Звертаюся до вас наречена, чи згодні ви стати.

– Ні, – різко і голосно сказала Ліля, – заміж я за нього не вийду! Не хочу!

Андрій, не чекаючи такого, застиг:

– Як це ні? Як це ти не хочеш?

Вона забрала свою руку з його руки і вибігла із зали, вискочивши на вулицю, зупинила таксі, застрибнувши в машину поїхала у невідомому напрямку. Усі родичі та гості були здивовані. Ліля відмовилася виходити заміж.

Телефон невщухав від дзвінків, Ліля відключила його зовсім. Якраз зараз вона не хоче нікого чути. Доїхавши до будинку, Ліля вийшла з машини у білій сукні та білими квітами у волоссі. Бабусі, що сиділи біля під’їзду з неприхованою цікавістю, проводили її мовчки поглядами, не розуміючи нічого. Ліля приїхала сама.

– Тепер у бабусь є тема, є на чому подумати і поговорити, – мимоволі подумала вона, швидко входячи до під’їзду.

Ліля набрала номер сина, який живе у Вінниці:

– Денисе, привіт!

– Привіт мамо! Як справи, радий тебе чути. Коли ми вже дочекаємось тебе в гості?

– Синку, ну ось я збираюся до вас, причому назавжди. Знайдеться для мене тимчасовий куточок, а там знайду роботу, та й…

Не встигнувши домовити, почула, як Денис радісно вигукнув:

– Ти серйозно, мамо? Так, звичайно, знайдеться! Ми добудували будинок, у нас йде внутрішнє оздоблення на другому поверсі. І тобі є кімната. Звісно приїзди. А щодо роботи, навіть не турбуйся. Мій тесть для тебе постарається, він же не хто-небудь, а бізнесмен, він  вже прилаштує тебе у свою Будівельну компанію. Це він постарався нам у короткий термін будинок збудувати. Тому що в нас буде ще поповнення у сімействі, сина чекаємо. Так дід старається для онуків. Ну ти даєш, мамо, навіть не віриться! Чекаємо, приїжджай.

Покидавши свої речі в чемодан, Ліля поїхала на вокзал. Увімкнувши телефон, відповіла на дзвінок матері.

– Ліля, ти невдячна, ти підставити мене і зауваж, вдруге. Я більше не хочу тебе бачити. Так образити Андрія у його день народження та одруження. Це не прощається.

Вона зрозуміла, що від неї відвернулася навіть рідна мати. Незабаром вона їхала у поїзді до нового життя і раділа сама за себе:

– Нарешті я наважилася! Нарешті я живу за своїми правилами та бажаннями. Життя одне. Так навіщо витрачати свій безцінний час на того, кому легко зручно жити зі мною. Мати переконує мене жити не моє життя, а її. Вона і сама нещасна і мене направляє на ту саму дорогу. Я звільнилася від усіх, я повернулася до себе, правда пізно, але це зробила. Вперед до щастя, мого щастя, яке мені ніхто не нав’язуватиме.