Геннадій з дружиною дивилися якийсь фільм. Головний герой фільму зрадив дружині. – Ось навіщо цей… клявся дружині, що любить, а сам лише за поріг і одразу наліво, – зітхнула Таїсія. – Ну, помилився чоловік, буває, – відповів Геннадій. – Звичайно, а що ти ще скажеш на захист цього негідника, – роздратовано промовила дружина. – Таїсо, це ж кіно… – спокійно сказав чоловік. – Не приймай близько до себе. – Як же не приймати, якщо ти такий самий. Теж зрадив мені! – раптом сказала Таїса. – Зрадив? Ти про що? – Генадій здивовано дивився на дружину, не розуміючи, що відбувається

Напередодні дня народження Геннадія подружжя трохи посварилося, але потім як завжди помирилося. Таїса замолоду була ревнива, і був у них у сімейному житті один момент, коли чоловік не ночував вдома, а вона вважала, що він був у іншої жінки. І досі так думала. Загалом Геннадій не подавав їй приводу для ревнощів за сорок п’ять років спільного життя, але один раз було… давно, років двадцять тому, але дружина це пам’ятала завжди. І час від часу цей випадок виринав при сварках.

А сварка почалася через дрібницю, увечері дивилися фільм по телевізору, і головний герой фільму зрадив своїй дружині, а потім прийшов до неї просити вибачення, дружина вибачила. Таїсія, побачивши цю сцену, зітхнула і сказала:

– Ось жінок називають слабкою статтю, а слабкими є чоловіки. Ось навіщо цей… клявся дружині, що любить її та дітей, а сам лише за поріг і одразу наліво, а через деякий час знову до дружини з повинною.

– Ну, помилився чоловіак, буває, зате переосмислив і прийшов назад, – відповів Геннадій.

Таїсія махнула рукою і роздратовано промовила:

– Звичайно, а що ти ще скажеш на захист цього негідника. Усі ви такі чоловіки. Переосмислив він, зрозумів коли притиснуло, от і прибіг назад до дружини.

– Таїсо, ти чого так настроєна проти цього чоловіка з фільму? Це ж кіно… – спокійно питав чоловік, – не приймай близько до себе.

– Як же не приймати, якщо ти такий самий, як цей… – назвала вона непристойним словом кіногероя. – Мало до Зіни не пішов.

Геннадій одразу зрозумів, про що натякала дружина, а найбільше ображало, що згадала історію двадцятирічної давності.

– Ти що, Таїсо, що на тебе найшло? Для чого докоряти минулим «глибокого пенсіонера». Ми з тобою давно вже з’ясували і забули, а ти перетрушуєш старість і знову ту історію витягуєш із глибини років. Ні до чого це…

Тут підскочила Таїсія, розмахуючи руками:

– А що, не так? Правда, очі тобі коле. Стара історія! Було ж? Було? Я тієї ночі очей не зімкнула і пережила казна-що.

– А я скільки пережив через твої підозри? Я ж тобі сказав – не було нічого. А ти своє… Не ходив я до Зіни.

Таїсія засміялася єхидним сміхом.

– Так я тобі і повірила. Пішов гримнувши дверима і всю ніч тебе не було.

– Не ходив я до неї, ну скільки разів тобі повторювати, – розсердився Геннадій.

– Ну-ну… Міг би давно вже зізнатися, самому легше стало б. Адже я так і так давно вибачила вже.

Фільм вони вже не дивилися, у них у хаті ставало все спекотніше від суперечки. А загалом у їхньому будинку за багато років такі суперечки траплялися дуже рідко. Найбільше Геннадія ображали ревнощі дружини, причому невиправдані. Йому було прикро, що дружина не вірила.

Вже на вулиці стемніло, він вийшов з дому від гріха подалі, і сів на лаву біля воріт. Осіння прохолода підтягувала, а він у легкій сорочці, як був вдома, так і вийшов. А повертатися не хотілося, нехай дружина трохи охолоне.

А Таїсія, трохи постоявши посередині кімнати, вже й пожалкувала, що знову зачепила чоловіка.

– Дивися й слова не скажи, вже сивий весь, а це ніяк з нього не вийде. Вже зізнався б і справа з кінцем. Адже давно це було, що вже тепер. А хоча я сама перша і почала…

Тоді вони посварилися сильно, вже й діти виросли, жили окремо своїми сім’ями. А посварилися Геннадій із Таїсією через ту Зіну, яку вдень він підвозив. Працював Геннадій на той час на машині, возив продукти в магазин, а Зіна там продавцем була. Якось вона попросилася з ним додому доїхати, Геннадій знав, що його дружині обов’язково розкажуть про Зіну, бо в їхньому селі вона не відмовлялася від зустрічей із чоловіками, жінка самотня. Але не зміг відмовити наполегливій жінці та підвіз до її будинку. Якось у молодості вони зустрічалися небагато, проводжав він її з дискотеки, але потім їх шляхи розійшлися. Геннадій одружився з Таїсією, Зіна теж вийшла заміж, але швидко розлучилася.

І треба було таке статися, коли Геннадій зупинився біля будинку Зіни, Таїа з сусідкою якраз ішли з роботи. Побачивши, що Зіна з усмішкою до вух виходить із машини чоловіка, Таїса зупинилася, як вкопана, але швидко схаменувшись пішла додому. Таїса природно запідозрила чоловіка у зраді і влаштувала йому розбір польотів. Влаштувала такий розбір, що чоловік не витримав, гримнув дверима і зник на всю ніч. А вона не спала цієї ночі, які тільки картини в думках не малювала, лаяла себе, думаючи, що своєю сваркою сама підштовхнула чоловіка до Зіни в обійми.

Заспокоїлася ближче до обіду, якраз був вихідний, коли чоловік похмуро з опущеною головою подався додому. Не розмовляли два дні. Ця сварка у них була найсерйозніша за всі 45 років спільного життя…

Таїса одягла куртку, прихопила чоловікові вітровку і вийшла на подвір’я, озирнулася, вона знала, що чоловік сидить на лавці біля воріт. Вийшовши за хвіртку, побачила чоловіка, простягла йому вітрівку і сіла поруч, тут же прилаштувався їхній пес Шарик. Глянувши на чоловіка, вона зрозуміла, що він вже не ображається, та й у неї весь запал вийшов. Сиділи мовчки хвилин п’ять.

– Не був я тоді в неї, – спокійно сказав Геннадій.

– Гаразд Генадій, не починай. Наше життя під гірку котиться, не хочеться сваритися. Ну що ми до останнього дня будемо сваритися через неї. Не варта вона цього. Все, я обіцяю – забули раз і назавжди. Не хочу більше сваритись.

Але Геннадій продовжував:

– Не був я в неї. І не збирався до неї. Просто підвіз і все, сама вона напросилася. Просто ти мене тоді довела, тож я й вигукнув у серцях, що до Зіни йду. У нас з нею ніколи нічого не було, я її завжди обходив, щоб ти не ображалася. Запитаєш, де я тоді був, що вночі додому не прийшов? У Бориса я був тоді, його дружина поїхала до міста до дочки, ось ми з ним добре посиділи… Можеш у нього спитати, якщо що. Вже за вікном розвиднілося, коли я ледве пішов від Бориса, додому і не дійшов. Прокинувся, а мені сонце світить просто у вічі і лежу я під нашим парканом, але з боку поля. Це я потім зрозумів, чому під парканом, мабуть, пішов городами, а потім увійшовши у двір заліз на сінник, дуже вже голова важка була. Не хотів з тобою зустрічатися в такому вигляді, та й від людей подалі, таки мене багато хто знав.

Таїса задумливо промовила:

– Так, пам’ятаю, тоді від тебе за версту несло, тільки я подумала, що ти був в іншому місці, у неї.

– Ось-ось, я тобі тоді намагався все пояснити. Хіба ти чула мене? Уперлася на своєму.

– Ну гаразд, Генадій, ось і з’ясували все, хоч і минуло двадцять років з того часу. Не повертатимемося до цього. Я тобі вірю. Ходімо додому, прохолодно вже. Осіннє повітря сире, не помітиш, як занедужаєш. А в тебе завтра свято, таки день народження один раз на рік буває. Діти і онуки приїдуть, от радість буде.

З ранку в Таїси почалася метушня, тісто піднялося, пирогів напекла, наготувала різних смаколиків. А по обіді приїхали син із сім’єю, а слідом і дочка із зятем та сином. Коли сіли за стіл, слово взяв зять, досить-таки вгодований і добродушний здоровань:

– Дорогий мій тесть, Геннадію Івановичу з днем народження тебе. Ти і моя теща – ви для нас справжній приклад міцної родини. Слово честі, дивлюся на вас і хочеться прожити наше життя так само дружно і в злагоді. Дякую вам за те, що ви є! Ось він живий приклад перед очима.

– Так, мамо-тату, – підхопив син. – Ми вас дуже любимо, живіть обидва довго-довго. Ну а ми часто приїжджатимемо в гості.

Таїсі та Геннадію було трохи ніяково від цих слів. Адже тільки вчора ввечері вони посварилися, а сьогодні їх нахвалюють.

– Добре, що діти нічого не знають, – обидва подумали одночасно і подивилися один на одного, обидва по очах зрозуміли, про що думали…

День народження відзначили весело. Наступного дня діти з онуками поїхали. А Таїсія з Геннадієм знову разом сиділи на лавці, а поряд Шарик.

– Гаразд, пора в будинок, змерзла мабуть? Он які руки холодні, – взявши за руки, він підняв дружину з лавки.

– Ходімо, – погодилася Таїса, а Шарик виляв хвостиком і стрибав радісно.